Tajomný doktor Seuss: Otec Grincha a detského úžasu
"Humor je najkratšia cesta k srdcu dieťaťa."

Detská literatúra je špecifická tým, že jej publikum je veľmi nevyspytateľné. Deťom sa totiž v jednom období často páči niečo, čo hneď za rok tvrdošijne odmietajú, pretože to je predsa pre bábätká. Len málo autorov sa dokáže v tomto svete presadiť a získať si medzi deťmi všetkých vekových kategórií neotrasiteľnú popularitu. Theodor Seuss Geisel, známy pod pseudonymom Dr. Seuss, bol americký autor detskej literatúry, ktorý sa preslávil okrem iného aj ako otec Grincha – Ktovieka, ktorý bytostne neznáša Vianoce.
Dr. Seuss sa narodil 2. marca 1904 v Springfielde, Massachusetts, rodičom Henriette (rodenej Seussovej) a Theodorovi Robertovi Geiselovi. Matka s otcom sa snažili malého Theodora, spolu so sestrou Marniou, vychovávať v duchu Luteránskej cirkvi. Veľkú rolu v živote rodiny zohrával aj ich nemecký pôvod, kvôli ktorému nebol medzi rovesníkmi veľmi obľúbený. Zážitky zo svojho detstva neskôr pretavil do svojich kníh – napríklad ulicu Mulberry Street využil vo svojom prvom významnom diele And to Think That I Saw It on Mulberry Street (1937).
Theodor Seuss Geisel študoval na Dartmouth College, kde pôsobil ako šéfredaktor univerzitného časopisu. Túto pozíciu však musel opustiť po tom, čo ho pristihli pri pití alkoholu – v USA vtedy platila prohibícia. Aby zakryl svoje pôsobenie v časopise, vytvoril si pseudonym Dr. Seuss, ktorý ho nakoniec preslávil.
Po úspešnom ukončení štúdií jeho kroky smerovali do Oxfordu, kde chcel študovať postgraduálny odbor anglická literatúra. Štúdium však nedokončil. Okrem nových vedomostí tam našiel aj svoju budúcu manželku Helen Palmer (za život bol ženatý dvakrát – po smrti Helen sa oženil s Audrey Stone Dimond).
Po návrate do rodnej krajiny sa začal naplno venovať tvorbe karikatúr a ilustrácií. Úspech na seba nenechal dlho čakať, a tak sa presťahoval do New Yorku. Zakázky sa len hrnuli a okrem karikatúr pracoval aj na reklamných kampaniach pre veľké spoločnosti (napr. Ford Motor Company). Jeho práca karikaturistu nabrala na význame aj počas druhej svetovej vojny, keď v jeho tvorbe dominovali politické témy.
V roku 1931 však uzrela svetlo sveta prvá kniha, ktorú Dr. Seuss ilustroval – Boners. Detskej literatúre sa naplno začal venovať až po skončení druhej svetovej vojny. Medzi jeho najznámejšie diela patria Kocúr v klobúku (The Cat in the Hat; 1957) a Ako Grinch ukradol Vianoce! (How the Grinch Stole Christmas!; 1957).
Jeho kariéru sprevádza aj množstvo ocenení. Okrem ceny Lewis Carroll Shelf Award, ktorú získal hneď dvakrát, mu bola v roku 1984 udelená Pulitzerova cena za prínos k zábave amerických detí.
Dr. Seuss zomrel 24. septembra 1991 vo veku 87 rokov. Príčinou smrti bola rakovina. Hoci písal pre deti, vlastné deti nikdy nemal. Jeho odkaz však žije ďalej prostredníctvom príbehov, ktoré zabávajú deti aj viac než sto rokov po jeho narodení. Knihy Dr. Seussa nájdete u nás tu.
Čítajme spolu, leťme spolu do príbehov. Restorio vám dá krídla.