Roald Dahl – jeden z najväčších rozprávačov detských príbehov 20. storočia
"Mám vášeň učiť deti, aby sa stali čitatelia. Aby boli s knihou rady, nie stresované. Knihy by nemali odrádzať, mali by byť vtipné, vzrušujúce a nádherné."

Asi len hŕstka ľudí nevidela film Karlík a továreň na čokoládu. Tí, ktorí mali možnosť snímku vidieť, ju považujú za skvost so skvelým príbehom. Ten nevymyslel režisér alebo scenárista filmu; autorom je spisovateľ, ktorý sa v rámci literatúry označuje za jedného z najväčších rozprávačov detských príbehov 20. storočia.
Roald Dahl sa narodil 13. septembra 1916 vo waleskom Cardiffe rodičom nórskeho pôvodu Haraldovi a Sofii Magdalene Dahlovým. Jeho krstné meno je potom odkazom na polárneho bádateľa Roalda Amundsena. Okrem syna vychovávali rodičia ešte tri dcéry. Rané detstvo Roalda Dahla poznamenalo úmrtie otca a sestry Astri v roku 1920. Rodina sa však rozhodla aj napriek tejto smutnej udalosti zostať vo Walese, pretože miestne školy boli považované za jedny z najlepších. V budúcej kariére Roalda ovplyvnilo stretnutie so svojim detským idolom, spisovateľkou Beatrix Potter, autorkou rozprávky o Petrovi Králikovi. Svoju úlohu v jeho tvorbe zohrali aj chlapci, ktoré vyvádzal so svojimi kamarátmi.
Nástup do školy nebol príjemný - nielenže sa mu cnelo po rodine, ale súčasne sa musel stretávať so šikanovaním. V škole príliš nevynikal, a to ani pokiaľ išlo o písanie slohových prác. Vďaka svojej výške (v dospelosti Dahl meral 198 cm) sa veľmi venoval športu. Okrem toho rád čítal a fotografoval. Po dokončení štúdií chvíľu pracovne cestoval po svete. V roku 1939 však vypukla druhá svetová vojna, čo viedlo Dahla k pripojeniu sa k britskému letectvu (Royal Air Force). Služba vlasti mu však spôsobila zdravotné problémy, a tak ho v roku 1941 poslali domov. V tejto dobe sa začal venovať písaniu. Spočiatku však tvoril texty so spomienkami na vojnové udalosti, neskôr sa venoval aj písaniu poviedok pre dospelých – za tie dokonca získal v roku 1954 a 1960 cenu Edgara Allana Poea za najlepší krátky príbeh.
Prvú detskú rozprávkovú knihu Gremlinovej (The Gremlins) vydal v roku 1943. Úspech si naňho počkal do roku 1961, kedy vydal detský román Jakub a obrie broskyňa (James and the Giant Peach). Ústrednou postavou knihy je Jakub, ktorý žije so zlými tetami. Život mu zmení kúzelný starý otec, s ktorým zažije chlapec veľa dobrodružstiev.
Najviac autora preslávilo dielo Karlík a továreň na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory; 1964) pojednávajúcu o chudobnom chlapcovi Karlíkovi, ktorý sa vplyvom náhody dostane na prehliadku tajomnej čokoládovej továrne. Dahl napísal v roku 1972 pokračovanie Karlíka a veľký sklenený výťah (Charlie and the Great Glass Elevator). Z ďalších diel možno spomenúť Fantastický pán Lišák (Fantastic Mr Fox; 1968), Obr Dobr (The BFG; 1982), Čarodejnica (The Witches; 1983) alebo Matylda (Matilda; 1988).
Príbehy Roalda Dahla sa do povedomia verejnosti dostali najmä vďaka nečakaným koncom, ktoré na čitateľov čakali. Súčasne sa snažil rozprávať dej z detského pohľadu, čo mu otvorilo cestu do detských sŕdc. Nedá sa preto čudovať, keď v roku 1990 získal ocenenie Wolrd Fantasy Award za celoživotnú prácu.
Ďalším Dahlovým míľnikom bol rok 1953, kedy sa oženil s americkou herečkou Patriciou Neal, s ktorou mal päť detí. Roald Dahl zomrel 23. novembra 1990 v anglickom Oxforde v 74 rokoch.
Čítajte spolu, leťte spolu do príbehov. Restorio poletí s vami. Knihy tohto fenomenálneho spisovateľa, nájdete u nás tu.