12. júl – Dnes má sviatok – Papierová taška

Papierová taška je Mary Poppins medzi obalmi – vyzerá nenápadne, ale často ukrýva poklady.

12. júl – Dnes má sviatok – Papierová taška

Milujeme vnímavosť k detailom, drobné oslavy, možnosť spojiť sa s ostatnými cez spoločné zážitky, príbehy, spomienky alebo len opätovaný úsmev. Jednoducho milujeme komunitu, zdieľanie a ľudskosť. Aj preto sa u nás v Restoriu občas zastavíme a pozrieme sa do kalendára trochu inak. Nielen na tie bežné skratky povinností pri dňoch, ktoré si tam načmárate pri telefonovaní so zubárom alebo servisom, ale aj na tie, ktoré nenápadne čakajú v rohu s nápisom „Toto by ťa mohlo zaujímať“. Nalákali sme vás?

 

Mali ste už dnes v ruke papierovú tašku? A ak nie, spomenuli by ste si, čo ste v nej naposledy niesli? Nákup? Knihu z antikvariátu? Nejakú drobnosť, ktorou ste chceli niekomu alebo sebe urobiť radosť? Dnes táto kráska oslavuje! Papierové tašky sú také nenápadné hrdinky každodennosti – vždy tam, kde ich potrebujeme, málokedy docenené, ale držia a nepustia. A keď sa predsa len náhodou roztrhnú uprostred chodníka, nezabudneme na to do konca života.

 

12. júla im ale patrí celý deň – oslavujeme totiž Paper Bag Day. Deň, keď oslavujeme všetky tie hnedé, biele, potlačené, minimalistické, retro aj elegantné kúsky, ktoré s nami prešli polovicu mesta, prežili dážď (niektoré), niesli knihy, jedlo, obedy, darčeky a ktovie čo ešte. Paper Bag Day však v skutočnosti nie je len o taškách. Je to malá oslava znovupoužitia, udržateľnosti – a toho, že aj papierové veci majú dušu.

 

Papierové tašky sú vyrobené z obnoviteľných materiálov, dajú sa znova použiť, recyklovať a niekedy dokonca premeniť na úplne nový príbeh. Na obal na knihu (dúfame, že ste nečakali, že nás to nenapadne ako prvé?), koláž, denník, kostým na detské predstavenie. Alebo jednoducho opäť na ďalšiu tašku, ktorú vezmete so sebou do obchodu alebo v nej odnesiete vytriedený odpad cestou do práce.

 

Papierová taška nie je žiadna moderná dorastenka. Jej história je staršia, než by ste si možno mysleli. Prvý stroj na ich výrobu skonštruoval v roku 1852 Američan Francis Wolle. Potom prišla Margaret E. Knight – áno, žena! – ktorá pridala ploché dno. Vďaka Charlesovi Stillwellovi dostali tašky skladacie boky a Walter Deubener im v roku 1912 pridal rúčky. Zrodil sa praktický zázrak, ako ho poznáme dnes.

 

A ako tento (pre tašky) významný deň osláviť? Čo všetko tvorivé sa dá s papierovou taškou podniknúť? Čo tak usporiadať workshop, kde si deti aj dospelí navrhnú vlastnú papierovú tašku? Potlačia si na ňu obľúbený citát z knihy? Urobia z nej obal na knihu alebo štýlový retro baliaci papier? Alebo zaujímavý denník? Bábku na detské divadlo? Čiapku pre domáceho škriatka? Alebo ju jednoducho niekde nechať s knižkou, drobnosťou alebo povzbudivým odkazom vo vnútri – ako malé gesto radosti pre náhodného okoloidúceho?

 

V Restoriu milujeme veci, ktoré dostávajú druhú šancu. Knihy, tašky, myšlienky. Čo tak nechať sa dnes inšpirovať papierovou taškou k spomaleniu a pozrieť sa na svet inak? S ľahkosťou, vďačnosťou a chuťou znovu použiť niečo, čo už raz bolo použité – ale rozhodne ešte nemusí skončiť.

 

Nech tento deň nie je len o taške, ale aj o tom, čo v nej nesieme.

 

V Restoriu milujeme druhé šance. Knihy, tašky, myšlienky, príbehy. Veríme, že aj tá najskromnejšia vec môže byť začiatkom niečoho krásneho. Tak prečo nie papierová taška? Nech dnešný deň nie je len o tom, čo do tašky dáme, ale aj o tom, čo si z nej odnesieme.

 

Aj keď netušíme, kto Deň papierových tašiek vyhlásil, určite to bolo za účelom oslavy ich zavedenia ako alternatívy k plastovým taškám. Každopádne – všetko najlepšie ku Dňu papierových tašiek, papierové tašky! A vám, čitatelia – nech vám život zabalí len to, čo si naozaj prajete a potrebujete – a keď sa už niekedy dno trochu pretrhne, nech z neho vypadne niečo nečakane krásne. Ideálne knižka od nás